Bradender
Bradender

Bradender

Urządzenia laboratoryjne do badania tworzyw

W ofercie firmy Brabender GmbH&Co.KG znajdują się gniotowniki, wytłaczarki laboratoryjne, jedno- i dwuślimakowe, ze ślimakami stożkowymi i równoległymi, cała gama urządzeń peryferyjnych do nich oraz inne urządzenia, m.in do określania liczby olejowej, objętości i gęstości tworzyw oraz zawartości wody i rozpuszczalnika w surowcach.

Badaniom mogą być poddawane wszelkie tworzywa sztuczne z różnymi dodatkami i wypełniaczami, gumy, kauczuki, sadze.

Brabender należy do czołowych producentów sprzętu do kontroli fizycznych właściwości materiałów mającego zastosowanie w laboratoriach produkcyjnych przemysłu chemicznego i gumy. Dostarcza sprzęt pomiarowy i kontrolny używany w szkolnictwie wyższym, pracach badawczo – rozwojowych, symulacjach laboratoryjnych oraz w zastosowaniach przemysłowych.

Firma opiera swoją technologię w dużej mierze na modułowej konstrukcji urządzeń. Oznacza to, że do jednostki napędowej (obecnie dostępne są 3 typy tych jednostek) można zamiennie stosować różne typy tzw. przystawek pomiarowych, czyli gniotowników, wytłaczarek i mieszalników planetarnych.

Napędy

Napędy najnowszej generacji, MetaStation 4E/ 8 (E)/ 16, to kompaktowe napędy do stosowania z różnymi typami gniotowników i wytłaczarek oraz z mieszalnikiem planetarnym, pozwalające na szybką weryfikację materiałów pod kątem ich przetwarzalności i charakterystyki reologicznej z użyciem już niewielkiej ilości surowca. Mimo kompaktowej budowy umożliwia pomiar momentu obrotowego do 500Nm, szybko i dokładnie analizuje dane w czasie rzeczywistym.

Najczęściej jest wykorzystywany przy opracowywaniu receptur, testowaniu nowych surowców, wytwarzaniu próbek w skali laboratoryjnej,  optymalizacji procesu produkcyjnego, kontroli jakości bieżącej produkcji oraz pomiarze lepkości i kontroli jakości dostarczonych surowców. Napędy te mogą mieć zastosowanie we wszelkiego rodzaju badaniach aplikacyjnych lub w laboratoriach oraz do wykonywania symulacji. Charakteryzują się łatwą obsługą i natychmiastową gotowością do pracy.

Napędy MetaStation mają zakres obrotów i maksymalny moment obrotowy odpowiednio 0,2-185 rpm/200Nm dla MetaStation 4, 0,2-200rpm i 400Nm dla MetaStation 8  i 0,2-400 rpm/400Nm (lub 0,2-275 rpm/ 500Nm) dla MetaStation 16, co umożliwia im pracę z wszystkimi typami przystawek pomiarowych oferowanych przez firmę Brabender.

 

Oprogramowanie/ System Meta Bridge

Napędy MetaStation, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, zawierają w sobie jednostkę sterującą z oprogramowaniem. Oznacza to brak konieczności podpinania sprzętu do zewnętrznego komputera czy laptopa. Teraz wszystkie komendy można wydawać z poziomu panelu sterowniczego zamontowanego na napędzie. Firma Brabender wprowadziła nowe oprogramowanie, MetaBridge, jego nowoczesny design jest intuicyjny i jednakowy dla wszystkich urządzeń laboratoryjnych firmy.  Daje on możliwość monitoringu na żywo, niezależnie od lokalizacji, dostęp i zarządzenie pracą możliwe są z wielu urządzeń.

Urządzenia i przystawki pomiarowe

Firma Brabender posiada w swojej ofercie wytłaczarki jedno- i dwuślimakowe (równoległe i stożkowe) różnej wielkości, od bardzo małych, kompaktowych maszyn do większych i bardziej zaawansowanych pod kątem różnorodności sposobu konfiguracji- od regulacji ilości i sposobu podłączenia poszczególnych dozowników do zmiany geometrii ślimaków poprzez zestawianie różnych kombinacji segmentów ślimaka do regulacji stosunku L/D.

W przypadku zapotrzebowania tylko na wytłaczarkę laboratoryjną producent może je dostarczyć w formie kompaktowej, w dwóch rozmiarach, KE 19 i KE 30.

 Również w przypadku wytłaczarek dwuślimakowych występują one w postaci modułowej- jako przystawki do napędów lub samodzielne jednostki, takie jak:

 • Mini-Compunder KETSE 12/36,
 • Twin Lab C20/40,

Firma Brabender posiada w swojej ofercie szereg głowic przetwórczych umożliwiających produkcję nitek, również wielostrumieniowo, pasków, wstążek, rurek, folii z rozdmuchu, otulin na kable. Ponadto może zaoferować głowice reomtryczne, do badania właściwości materiału, np. głowice kapilarne oraz głowicę Garvey’a, szczególnie przydatną w przemyśle gumowym.

Dalsze urządzenia peryferyjne mają za zadanie badanie jakości tworzyw w linii podczas wytłaczania albo przygotowanie ich do dalszego przetwórstwa.

 • Badanie jakości w linii
  • Analizator jakości folii
  • Auto-Grader
  • Linia pilotażowa folii
 • Urządzenia peryferyjne
  • Wyciągi
   • Univex
   • Odciąg folii z rozdmuchu
  • Granulowanie, chłodzenie, transport
   • Odciąg taśmowy
   • Wanna chłodząca
   • Granulator
  • Nawijanie
   • Nawijarka
   • Odciąg drutu

Brabender posiada w swojej ofercie również tzw. gniotowniki– urządzenia do badań termoplastów, duroplastów, elastomerów, mas ceramicznych, wypełniaczy, pigmentów i wielu innych materiałów plastycznych i plastyfikujących. Są to elektrycznie ogrzewane komory, w których za pomocą specjalnie wyprofilowanych łopatek i pod wpływem temperatury surowiec jest mieszany i ulega plastyfikacji. Podczas tego procesu stale rejestrowane są  wartości temperatury i momentu obrotowego, który zmienia się z czasem, a uzyskany diagram pokazuje zachowanie danego surowca podczas plastyfikacji.

 • Gniotowniki pomiarowe, mieszalnik planetarny

 

Oprócz wymienionych powyżej urządzeń firma Brabender ma w ofercie poniższe urządzenia :

 • Określanie liczby olejowej, gęstości i wilgotności
  • Absorpcjomierz „C”
  • Elatest
  • Aquatrac

 

Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji i oferty.

 

Brabender